Gitar Akorları

Domain

Domain - Hosting | |
post-featured-image

Domain ( alanadı ) nedir ? Ne anlam ifade etmektedir?
Domain bilindiği gibi ingilizce bir terim değildir. Kökeni latincedir. Dominus ( sahip ) kökünden gelmiştir. Türkçedeki anlamı alanadı olarak şekillenmiştir. Domain esasen internet üzerindeki web sitenizin adıdır. İnsanlar web sitenize ulaşmak için IP adresini yazmak yerine, domain adını yazarlar. Domain adresi kavramı oluşmamış olsa idi, web sitelerine girmek için IP adreslerini aklımızda tutmamız gerekecekti. Buda oldukça zor ve ulaşılması imkansız bir durum ile bizleri karşı karşıya bırakacaktı. Nitekim domain adresleri akılda daha kalıcı ve yöntem olarak daha kolay bir yöntem. Günümüzde domain adresleri belli ücretlere sahiptir. Kişiye ya da kuruma özel lisanslı ve patentli kullanılmaktadır. Bir domain adresine sahip iseniz, o domain adresini sizden almaları mümkün değildir. Yalnızca, ödeme süresi geçen domainler başkaları tarafından satın alınabilirler.

Domain Adresleri IP adresine nasıl yönlendirilir ?
DNS ( Domain Name Server ) olarak adlandırdığımız servisler, domain adresiniz aracılığı ile sunucunuzda bulunan tekil ya da çoğul sitelere ulaşmanızı sağlar.  Örnek verecek olursak, domainadresiniz domain.com olsun. Sunucu IP adresiniz 111.222.111.222 olsun. domain.com adlı alan adınızın 111.222.111.222 nolu IP ye yönlenmesini sağlayacak olan nameserver adresleriniz olması gerekmektedir. ns1.domain.com ve ns2.domain.com adı altında en az 2 nameserver adresinizin olması ve IP adreslerinin bu adreslere tanımlı olması gerekmektedir. Ancak bu şekilde domainyönlendirmesi yapabilirsiniz. Hosting hizmetini aldığınız firmalar, genellikle sunucularına özel nameserver adreslerini hazırlamış ve sizin kullanımınıza açmışlardır. Kendi sunucusu olan kişiler bu işlemi kendileri halletmek zorundadırlar. Kendi sunucularına özel nameserver adresleri açmalıdırlar.

Domain ile alakalı DNS sorunlarını nasıl aşabilirim?
Evet bu konu oldukça detay gerektiren bir konu aslında. Herkes domain yönlendirmelerini doğru bir şekilde yapılandıramayabiliyor. Domain DNS kayıtları doğru yapılandırılmış olsa bile, sunucu üzerinde web hizmetini sağlayan yazılımdaki panelinize ait olan A Record kayıtlarınız doğru yapılandırılmamış olabiliyor. Kayıtlarınızın en doğru şekilde yapılandırmak istiyor iseniz, intodns.com adresi üzerinden Dns kayıtlarınızı kontrol etmeniz gerekiyor.

Bir alan adı almak istiyorum? En fazla kaç yıl kiralayabilirim?
Evet alan adları satın alınmazlar. Yalnızca kiralanırlar. Bu nedenle bir alan adı en fazla 10 yıl süre ile kayıt edilebilir ve bu süre zarfında kiralanabilir. 10 yılın sonunda kira ücreti yeniden ödenerek hizmet alımına devam edilir. Hizmet alımına devam etmeyen kullanıcılara ait domain adresi, kayıt firması tarafından satılığa çıkarılabilir. Fiyatlar bu aşamada değişiklik göstermektedir. Domain kayıt süresi, içeriği ve önceki dönemde olan başarısı, domainin yeni fiyatını belirleyen niteliklerdir. Genellikle ücreti ödenmeyen domainler 6 ay süre sonrasında satılığa çıkarılırlar. 6 aylık dönemde domain eski sahibi domaini yenileyebilir ve hizmetine devam edebilir.

Türkiyede Domain Tescili yapan bir kurum var mıdır ? Tr uzantılı domain nerede kaydedilir?
Türkiyede tr uzantılı alan adları ODTU ( Ortadoğu Teknik Üniversitesi ) tarafından kayıt edilmektedir. En fazla kayıt suresi 5 yıl olarak sınırlandırılmıştır. Örneğin alacak olduğunuz com.truzantılı bir domain adresiniz var ise, bu kayıt işlemini yapacak yegane kurum ODTU olacaktır. Başka bir kurum bu kaydı ne yazık ki gerçekleştirememektedir.

Open chat
1
Merhabalar Size Nasıl Yardımcı Olabilirim ?
Powered by