mobil uygulama geliştirme

Mobil, her pazardan işletmeyi kendine çeken büyüyen bir endüstridir.  Akıllı telefonların ve tabletlerin popülaritesinin büyüklüğü nedeniyle kullanıcılar neredeyse bütün online işlemlerini mobil uygulamalar üzerinden gidermeye başlamıştır. Örneğin n11, gittigidiyor, hepsiburada gibi büyük online mağazaları ele alırsak bu sitelerin kullanıcılarının yüzde 80’lik kesimi siparişlerini bu markaların mobil uygulamaları üzerinden vermeye başlamıştır.

Mobil uygulama nedir?

Mobil uygulama (mobil app olarak da bilinir), akıllı telefon veya tablet bilgisayar olabilecek bir mobil cihazda çalışmak üzere tasarlanmış bir uygulama türüdür. Uygulamalar genellikle sınırlı işlevli küçük yazılım birimleri olsa bile, kullanıcılara kaliteli hizmet ve deneyimler sunmayı başarırlar.

Masaüstü bilgisayarlar için tasarlanmış uygulamaların aksine mobil uygulamalar entegre yazılım sistemlerinden çok farklıdırlar . Bunun yerine, her mobil uygulama yalıtılmış ve sınırlı bir işlevsellik sağlar. Örneğin, bir oyun, hesap makinesi veya mobil web tarayıcısı olabilir.

Mobil cihazların sınırlı donanım kaynakları nedeniyle, mobil uygulamalar çok işlevli olmaktan kaçındı. Ancak, günümüzde kullanılan cihazlar çok daha karmaşık olsa bile, mobil uygulamalar dar bir şekilde işlevselliğini sürdürmektedir. Mobil uygulama sahipleri, tüketicilerin cihazlarının sahip olması gereken işlevleri tam olarak seçmelerine izin verir.

Kullandığımız mobil uygulama geliştirme teknolojisi

Native uygulamalar

Native uygulamalar nedir? Bu tür uygulamalar tek bir mobil işletim sistemi için oluşturulmuştur. Bu yüzden Native olarak adlandırılırlar belirli bir platform veya cihaza özgüdürler. Günümüzde mobil uygulamaların çoğu Android veya iOS gibi sistemler için üretilmiştir.

Native uygulamaların ana yararı, yüksek performansları ve mükemmel kullanıcı deneyimleridir. Sonuçta, onları oluşturan geliştiriciler native cihaz kullanıcı arayüzünü kullanıyor. Çok çeşitli API’lere erişim, geliştirme işini hızlandırmaya ve uygulama kullanımının sınırlarını genişletmeye yardımcı olur. Native uygulamalar yalnızca uygulama mağazalarından indirilebilir ve doğrudan cihazlara yüklenebilir. Bu yüzden önce zor bir yayınlama sürecinden geçmeleri gerekiyor.