Gitar Akorları

Sanal Sunucu

Domain - Hosting | |
post-featured-image

Sanal Sunucu ne demektir? Türleri nelerdir ?
Sanal sunucular, tıpkı dedicated sunucular gibi çalışmaktadırlar. Çalışma prensibi olarak farkları yoktur. Sanal sunucular donanım yapılandırmalarına göre ikiye ayrılırlar. VPS olarak adlandırılan sunucular ve VDS olarak adlandırılan sunucular olmak üzere 2 tür sanallaştırma türevi bulunmaktadır.

Vps ne anlam ifade etmektedir?
Virtual Private Server kelimelerinin baş harflarinden oluşmaktadır. Anlam olarak, sanallaştırma yöntemi ile yapılandırılmış ve bir ana sunucu üzerinde kurulu, işletim sistemine sahip sanal sunucular anlamına gelmektedir. Bu sanal sunucular, kendi özel alanlarını kullanırlar. Birbirlerinden bağımsız olarak çalışırlar. Tüm Vps ‘ler aynı donanım üzerinden paylaşımlı olarak çalışırlar. Bu nedenle Vps sunucular, Vds sunuculara nazaran daha az performans sağlamaktadır.

Vds ne anlam ifade etmektedir?
Vds, tıpkı Vps gibi sanallaştırma yöntemi ile kurulmuş ve işletim sistemine sahip sunuculardır. Virtual Dedicated Server kelimelerinin baş harflerinden oluşmaktadır. Vds sunucular, yine ana sunucu üzerinde sanallaştırılmış ve ayrı olarak çalışabilen sunuculardır. Aynı donanımı paylaşımsızolarak kullanırlar. Vps ‘den farkları budur. Bu fark Vds ‘in gerçek bir dedicated gibi hareket etmesini sağlamaktadır. Bu nedenle kullanıcılar Vps yerine Vds sunucuları tercih etmektedirler.

Cloud VPS ne anlam ifade etmektedir?
Cloud Vps, anlam olarak Vds ile aynı tür sanallaştırma yöntemini simgelemektedir. Yeni nesil Vps anlayışı ile internet sitelerinde gördüğünüz ve kafanızı karıştıran bu kavram, sanal sunucuların birbirinden bağımsız oalrak dedicated gibi hareket etmesi anlamını taşımaktadır. Vds ile aynı mantığa karşılık gelmektedir. İşletim sistemi odaklı bir çözümdür.

Open chat
1
Merhabalar Size Nasıl Yardımcı Olabilirim ?
Powered by