Gitar Akorları

Sunucu

Domain - Hosting | |
post-featured-image

Sunucu ( Server – Dedicated ) nedir ?
Sunucu ingilizcede server olarak adlandırılan ve normal bilgisayarlara göre donanım gücü daha yüksek bilgisayarlardır. Sunucular, ağ üzerinden erişime açık ve kullanıcıların erişimine olanak sağlanmış paylaşımlı ya da paylaşımsız bileşenlerin sunulduğu alanlardır. Sunucular adı üzerinde içerisinde barındırdığı bazı bilgileri sunmaya yararlar. Sunucuların sunacağı bilgiye erişecek olan kişilere ( kullanıcılara ) istemci diyoruz. İstemci ingilizcede client olarak adlandırılmaktadır. Şu anda bu yazıyı okuyan sizler birer istemcisiniz. Bu yazının bulunduğu bilgisayar ise bir sunucudur. Sunucu ‘nun size özel şu anki görevi, yazıyı size sunmak ve okumanızı sağlamak. Bu paylaşıma açık bir bilgi olduğu için kolayca erişim sağlamanız mümkün kılınmaktadır.

Sunucunun tüm hizmetlerine ulaşmam mümkünmüdür?
Sunucu yönetimine sahip olan kişi ( sunucunun sahibi ), aynı zaman sunucunun vereceği hizmeti belirleyen kişidir. Bu hizmetler, biraz öncede bahsettiğimiz şekli ile, paylaşımlı ve paylaşımsız olarak ikiye ayrılmaktadır. Paylaşıma açık olan verilere erişimiz sırasında güçlük çekmeyeceksinizdir. Paylaşıma kapalı ya da şifre ile korunan bilgiler, yalnızca sunucu sahibi tarafından izin verildiği müddetçe sizlere sunulabilir. Bu nedenle sunucu ile alakalı hizmetlere ulaşma arzunuz, sunucu sahibinin izinleri doğrultusunda gerçekleşmektedir.

Web sunucusu ne anlama gelmektedir ?
Web sunucuları, adı üzerinde web hizmeti vermek amaçlı kurulmuş ve işletim sistemleri o yönde çalışan sunuculardır. Bu tür sunucuların sunmuş olduğu hizmeti belirleyen yazılımları ve bu yazılımları çalıştırabildikleri işletim sistemleri mevcuttur. İşletim sistemleri sunuculara özel yapılandırılmış, server işletim sistemleridir. Bu nedenle server hizmetine uyumlu ve yüksek performans hizmet vermeyi amaçlayarak kodlanmışlardır. Sunucuların işletim sistemleri Windowsve Unix tabanlı olmak üzere ikiye ayrılmaktadır.

Web sunucum için hangi işletim sistemini seçmeliyim?
Web sunucuları; windows işletim sistemine sahip ise genellikle IIS merkezli, Unix işletim sistemine sahip ise Apache merkezli web hizmeti verirler. ASP, .NET v.b. microsoft odaklı yazılımları barındıran bir sunucunuz var ise, işletim sisteminin windows olması gerekmektedir. PHP v.b. linux odaklı yazılımları barındıran bir sunucunuz var ise, işletim sisteminin linux olması gerekmektedir.

Web sunucularında genellikle hangi işletim sistemi tercih edilir?
Böyle bir genelleme yapmak doğru değildir. Ekonomik açıdan incelemek gerekir ise, Linux işletim sistemleri ücretsizdir. Ekonomik açıdan bakan bir kullanıcı Linux platformu tercih etmektedir. Bu tercih yapacak olduğunuz iş ile alaklı bir durumdur esasında. Kişisel web sitelerinizi barındırdığınız, php ile kodlanmış web siteleriniz var ise kesinlikle Linux işletim sistemi seçmek zorundasınız. Sizin açınızdan en performanslı hizmet bu yönde şekillenecektir. Şayet kurumsal şirketlere hitap ediyor ve ASP.NET v.b. yazılımlar kullanıyor iseniz windows işletim sistemine sahip bir sunucuseçmelisiniz. Performans açısından sizin adınıza en iyi tercih bu yönde şekillenecektir.

Open chat
1
Merhabalar Size Nasıl Yardımcı Olabilirim ?
Powered by