Gitar Akorları

Tasarım Programları Hakkında

WEB TASARIM | |
post-featured-image

Web tasarım programları sayfamızda en yaygın kullanıma ve gelişmiş özelliklere sahip programlar hakkında kısa bilgiler yer almaktadır. Bu programlar web tasarım alanında kullanılan temel programlardır. Profesyonel tasarımlar için geliştirilmişlerdir.

Photoshop
Dünya üzerinde en yaygın kullanıma sahip olan profesyonel bir resim editörüdür. Web tasarım alanında çalışanların en büyük yardımcısı olan Photoshop, web site tasarımlarında tasarımcıya çok büyük kolaylıklar sağlamaktadır. İçerdiği çeşitli araçlar sayesinde, imaj dosyalarınızda dilediğiniz değişiklikleri yapabilir dosyalarınızı dilediğiniz formatta ve boyutta kaydedebilirsiniz. Kendine özgü şablon dosyası olması ve bu şablon dosyasını katmanlar halinde oluşturabilmeniz, yapmış olduğunuz tasarımları sonrada değiştirebilme imkanı sağlar. Photoshop’ta yapabileceğiniz tasarımlar hayal gücünüzle sınırlıdır.

Dreamweaver
Dreamweaver, web editör ve geliştirme ortamıdır. HTML editörü olmasının ötesinde gün geçtikçe de gelişmektedir. Başta HTML düzenleme olmak üzere web tasarımcısının hemen her konuda ihtiyaçlarına cevap verebilecek özelliklere sahiptir. Tablo, resim, metin, flash (swf) vb.. bileşenlerini sayfalarımıza görsel bir ara yüz ile ekleyebilme imkanından başka, bu bileşenlere w3c standartlarına uygun şekilde hükmedebilme, biçimlendirebilme ve sıfırdan yapılandırabilme imkanı sağlamaktadır. CSS (Stil Dosyası) ler ile sayfalarınızdaki elemanları konumlandırabilir renklendirebilir ve biçim düzenlemesi yapabilirsiniz. Ayrıca başta javascript olmak üzere çeşitli araçlara da sahiptir. Bu araçlar ile sayfalarınızda açılır menülerden, butonlara kadar her türlü javascript aksiyonunu yapabilmemiz mümkündür. Dreamweaver’ın web tasarım dünyasına getirdiği en büyük yeniliklerden biri de sunucu taraflı projeler geliştirme imkanı sağlaması ve kolay anlaşılabilir olmasıdır.

Freehand
Freehand, vektörel çizim programıdır. Genellikle logo ve raklam tasarımlarında kullanılır. Vektörel çizimler, çözünürlük arttırıldığında ve azaltıldığında görüntüsü bozulmaz, pixel kaybına uğramaz. Flash entegrasyonu bulunması da Freehand’in bir başka özelliğidir. Yani flash dosyanızı Freehand’e atarak çizimlerinizi daha kaliteli şekilde yapabilir, direk olarak kopyala yapıştır ile flash dosyanıza entegre edebilirsiniz. Freehand gibi vektörel çizim programlarının oluşu web tasarım açısından daha kaliteli çalışmaların ortaya çıkmasını sağlamaktadır.

Adobe Flash
Flash, hareketli animasyonlar tasarlayabileceğiniz bir arayüz programıdır. Çizim yaparak veya imaj dosyaları kullanarak animasyonlar yapabilirsiniz. Web tasarım alalında da kullanılan Flash görsellik olarak göze çok hoş gelse de sitenin açılmasını yavaşlatmakta ve bu dezavantajı ile arama motorları tarafından pek sevilmemektedir. Flash’ın bir diğer artısı da vektörel dosyalar ile çalışma imkanı vermesi, bu dosyalar ile çalışıldığında da daha fazla özgürlük ve özellikleri size sunmasıdır. Kendisine özgü ActionScript adlı kodlama dili ile de çok daha farklı animasyonlar yaratabilirsiniz.

Corel Draw
Corel Draw programı, vektör tabanlı grafik tasarım programıdır. Tasarımcıların ve profesyonel çizim yapanların tercih ettiği bir programdır. Vektör tabanlı bir program oluşu; yani imajları matematiksel olarak belirlenmiş vektörler olarak yaratması ve bu şekilde kullanması en önemli özelliğidir. Vektörler, hem büyüklüğü (boyutu) hem de yönü (açı, eğri vb.) olan nesnelerdir. Corel Draw da vektörel çizimlerin dışında Corel R.A.V.E programı da bulunur. Bu programla Flash animasyonları yapılabilir. Ayrıca herhangi bir nesneyi bir Web düğmesine dönüştürebilir, Corel Draw ‘un içindeyken web de dolaşılabilirsiniz. Bu özellikleri sayesinde Corel Draw web tasarımı içinde önemli bir programdır.

Adobe Illustrator
Adobe Illustrator, Adobe firmasının geliştirdiği vektörel çizim yazılımıdır. Gelişmiş vektörel grafik çizim özellikleri ile öne çıkan bir yazılımdır. Web sitesi arayüzleri, kurumsal kimlik çalışmaları (logo, kartvizit, zarf, cdyüzü, cd kutusu yüzü, antetli kağıt, firmaların kullandığı faturalar vs.), basılı yayınların (dergi, kitap, gazete, reklam, afiş, poster vs) içeriği gibi çalışmaların tümü hazırlanabilir. Bu nedenle hazırladığınız çalışmaların ölçülendirmesi çok rahat yapılabilir. Bu vektörel çizimler sayesinde web tasarım konusunda da kalite artmaktadır. Adobe Illustrator karakalem çizimlerinizi renklendirmede de oldukça işinizi kolaylaştıracak bir programdır.

Front Page
Front Page ‘de Dreamweaver gibi görsel bir HTML editör programıdır. Basit ve kullanışlı olması sayesinde web tasarımı konusunda tasarımcıya büyük kolaylık sağlar.

Hızlı ve basit bir şekilde web sayfaları hazırlayabileceğiniz bir ortam sunmaktadır. Kısaca Html öğrenmenize gerek kalmadan Html’i kendi yazar. Siz sadece neyin nerede olacağını gösterirsiniz. Bu özellikleri sayesinde web tasarım alında Dreamweaver’dan sonra en yaygın kullanıma sahip programdır. Ayrıca Front Page sizi sadece HTML bilme zorunluluğundan kurtarmakla kalmaz, profesyonel özellikleri ile ASP, SQL ve hatta ACCESS’a elinizi bile sürmeden program yazmanızı da sağlar. Son olarak Front Page programında, hazırladığınız sayfaların web alanında görünümünü, anında browser’a ihtiyaç olmaksızın görebilirsiniz.

Swish
Swish hareketli animasyonlar tasarlayabileceğiniz bir programdır ve yazı hazırlarken de size oldukça yardımcı olabilir. Swish programı Adobe Flash kadar profesyonel bir görünüme sahip olmasa da en az onun kadar etkileyici animasyonlar hazırlayabilmenize yardımcı olur. Swish’in tercih edilme nedenlerinden birisi de çeşitli animasyon varyasyonlarını bünyesinde bulundurması ve bu animasyonların projenize tek bir tıklama ile uyarlanabilmesidir. Swish’de yaptığımız çalışmalar SWI olarak kaydedilir. Ayrıca Swish de SWF ve HTML olarak kayıt yapabilme seçenekleri de vardır.

Fireworks
Adobe Fireworks yazılımı, kod yazma işlemlerine gerek duyulmadan web siteleri ve mobil uygulamalar için etkileyici tasarımlar oluşturulmasına yardımcı olur. Yazılımı kullanarak popüler tablet ve akıllı telefonlar için oluşturulmuş vektör ve bit eşlem görüntüleri, taslaklar, 3B grafikler ve etkileşimli içerikler sunulabilir.

Open chat
1
Merhabalar Size Nasıl Yardımcı Olabilirim ?
Powered by