Gitar Akorları

Web Sitesi Nasıl Yapılır?

WEB TASARIM | |
post-featured-image

Firmalar web sitesi uygulaması kararı aldıktan sonra, kurumsal kimliklerine uygun grafik arayüz tasarımı ve yazılım ihtiyaçları belirlenir. Sonra da çalışılan tasarım firmasıyla ortaklaşa çalışma sağlayarak, kurumla ilgili dokümanlar ayarlanır ve aşağıdaki aşamalar takip edilir. Web tasarımına başlanmadan önce ilk olarak tasarlanacak sitenin konusu belirlenmeli ve belirlenecek konu doğrultusunda kullanılacak olan web tasarım programları seçilmelidir.

Alan adı (Domain Name)
Web tasarım yapılacak sitenin internet üzerinden yayın yapabilmesi için alan adına (Domain Name) sahip olması gerekmektir. Alan adı web sitenin internet üzerindeki adresidir. İnternet kullanıcıları yayınlanacak sitenin alan adı sayesinde bulur. Google gibi aranma motorları, siteleri alan adı vasıtasıyla indeksler.

Alan Barındırma (Hosting)
Tasarlanan web sitesinin internette yayınlanabilmesi için bir sunucu(server) kiralanması gerekmektedir. Saklama ve yayınlama işlemlerinin tümüne web hosting denilmektedir.

Web Tasarım Süreçleri
Web tasarımına başlamadan önce ilk olarak tasarlanacak olan sitenin hangi amaca hizmet edeceği belirlenmeli ve siteyle ilgili tüm dokümanlar detaylı olarak toplanmalıdır. Web sitelerinde kullanıcılar için en önemli konu hakkımızda bölümüdür. Bu bölüm olabildiğince detaylı bir şekilde hazırlanmalıdır. Web tasarımları genellikle dört ayrı menüden oluşmaktadır. Bu menüler Ana sayfa, Hakkımızda, Referanslar ve İletişim bölümleridir. Eğer bir E- ticaret web sitesi tasarlanmak isteniyorsa ürünler ve ürün kategorileri ile ilgili ayrı bir modül oluşturulmalıdır. Tasarım ihtiyaçlarını karşılayacak, firmayı rakiplerinden ayırt edecek bir web sitesi oluşturabilmesi için web tasarım programlarından Html Kodlama Dili, Php web programlama, Asp web programlama, Aspx web programlama, Ajax Programlama Dili ve Sql’nin büyük oranda bilinmesi gerekmektedir.

Kodlama Aşaması
Web sitenizin tasarım aşaması tamamlandıktan sonra kodlama aşaması devreye girer. Web sitelerinin kodlamalarının tamamlanması ile kontrol panelinden kategori veya ürün eklenebilir hale gelebilmektedir.

Arayüz Tasarımı
Dokümanların toplanmasından bir müddet sonra web sitesi taslağı adını verilen demo çalışması oluşturulur. İhtiyaca göre web sitesinin görünümü üzerinde gerekli değişiklikler yapılarak çalışmaya devam edilir. (Site taslağının html, css ve animasyonlarının oluşturulması)

Yazılımların hazırlanması
Web sitesi taslağının grafik, tasarım ve animasyonların uygun bulunması durumunda, web sitende firmaya özel veritabanı ve yazılım çalışmasına başlanır. ( Haber modülü, ürün modülü, insan kaynakları modülü, online satış modülü vb.)

Web Sitesi`nin tamamlanması ve yayına verilmesi
Ortak çalışma sonucu son aşamada web sitesi, tekrar gözden geçirilip, gerek görüldüğü takdirde varsa eksiklikler ve değişiklikler tamamlanarak yayına verilir.

Arama motoru optimizasyonu ve kayıt (Google SEO)
Sitenin yayına verilmesini takiben Google optimizasyonu, Google Analytics kurulumu ve analizi, Google site haritası(SiteMap) çalışması, anahtar kelime tahlili, analizleri ve meta taglarının eklenmesi ve Google veritabanına sitenin eklenmesi sağlanır.

Open chat
1
Merhabalar Size Nasıl Yardımcı Olabilirim ?
Powered by