Yeni Web Tasarım Müşterisini Nereden Bulabilirim ?

Yeni Web Tasarım Müşterisini Nereden Bulabilirim ?

Hemen hemen her web tasarım ajansı veya serbest web tasarımcısı çalışan kendilerine şu soruyu sorar: “Yeni web tasarım müşterilerini nereden bulabilirim? Hizmet verdiğim web tasarım işine tam olarak ihtiyacı olan müşteriyi nereden bulabilirim? Sabit müşteri dönüşümünü nereden sağlayabilirim?”

Web tasarım işiniz konusunda ne kadar tutkulu olursanız olun, başarılı olmak için düzenli müşterilere sahip olmanız gerekir.

Öyleyse, işletmeniz için sabit bir web tasarım müşteri portföyü bulmanıza yardımcı olacak bazı taktiklere bir göz atalım.

Teklif Göndermek

Kullanılan bazı platformlarda web tasarım hizmetine ihtiyacı olan müşteriler istedikleri web sitesinin özelliklerini açıklayarak teklif istemektedir. Bu platformlarda teklif vermekten kaçınmayın.

Yeni işleri potansiyel müşterilere sunmak için bir teklif kullanmak, yeni müşteriler ile anlaşmanın oldukça yaygın bir yoludur. Birçok işletme web sitesi ihtiyaçlarına ulaşmak için online platformlarda teklif istemektedir, bu nedenle bir projeye teklif vermeniz işletmeniz için biraz görünürlük kazanmanız için harika bir yoldur.

İş ilanlarına bakın

Üçüncü taraf pazar yerleri, potansiyel yeni müşteri projelerini iş panolarında listeleyecek ve web tasarımcılarının bunlara teklif vermesine izin verecek.

Veya çoğu durumda bu platformlar, bir satıcı olarak katılmanıza ve web tasarım iş bilgilerinizi ve ücretlerinizi yayınlamanıza izin verir, böylece potansiyel müşteriler tarafından size ulaşılabilirsiniz. 

Bir web tasarımcısı olarak, potansiyel müşteriler sizinle çalışmak için size yaklaşabilirken, müşteri projelerinin teklif vereceği kapsamı belirleyerek her iki hizmetten de yararlanabilirsiniz. Bunu yapmak için Bionluk , Sadeceon , Armut ve  Freelancer gibi platformlara bakın  .

Bunlar gibi üçüncü taraf pazar yerlerinin dezavantajı, kazancınızdan komisyon ücreti almalarıdır. Ancak çoğu web tasarımcısı bu platformların sağladığı uygun hizmet nedeniyle bunu almaktan mutluluk duyar. 

Etkili içerik pazarlaması

İçerik pazarlaması, işletmenizin güvenilirliğini oluşturmanıza yardımcı olmanın mükemmel bir yoludur. İnsanların ne yapabileceğinizi görmelerine izin vererek, yaptığınız işten etkilenebilirler.

Evet, değerli içeriğinizi oluşturmak taze, faydalı ve ilginç içerikler üretmeye devam etmek çok çaba gerektirir, ancak işe yaradığını inkar etmek mümkün değildir!

Bu günlerde sosyal medya platformları üzerinden içerik pazarlaması  ana akım haline geldi. Bu nedenle kullanıcılar içerik yayınlamak için sürekli makale yazım şirketlerinden makale yazımı talep etmektedir.

WordPress kullanıcılarının her ay yaklaşık 70 milyon yeni gönderi oluşturduğunu düşündüğünüzde, işletmeniz için içerik üretmek için neden bu kadar çaba harcamanız gerektiğini anlayabilirsiniz. Bir başka örnek, günlük ortalama 500 milyon haberin paylaşıldığı Facebook.

İş etkinliklerine katılın

Yüz yüze konuşmalar yapacak kadar kendinize güveniyorsanız, bu web tasarım işinize yeni müşteriler çekmenin etkili bir yolu olabilir.

Yeni insanlarla tanışmaktan hoşlanıyorsanız, iş etkinliklerine katılmak şirketinize biraz görünürlük kazandırabilir ve bu etkinliklere katılan kilit personelde olumlu bir izlenim bırakabilirsiniz.

Birlikte çalışmak istediğiniz sektörler tarafından düzenlenen web geliştirme konferanslarına, teknoloji fuarlarına ve etkinliklere katılma fırsatlarını araştırın. 

Müşteri yönlendirmelerini kullanma

Zaten köklü bir mutlu müşteriler listeniz varsa çok şanslısınız çünkü ülkemizde en büyük web tasarım müşterisi bulma yöntemi referans üzerinden gelen müşteri yöntemidir. ( A firmasına yaptığınız web sitesini a firması beğendiyse B firması ilk olarak yaptırmak istediği web sitesi için A firması ile konuşur ve size referans olan A firması sayesinde B firması direk olarak müşteriniz olaraktır.)

Önceki müşterilerinizle iletişim halinde olun

Her yeni web tasarım projesini tek bir iş olarak ele almak kolay olsa da, önceki müşterilerinizle iyi bir çalışma ilişkisi sürdürmek inanılmaz derecede önemlidir. Müşterileriniz işinizden memnunsa, onlarla tekrar tekrar iş yapma şansı vardır. Ancak onlarla iletişim halinde olmadığınız sürece web yenileme veya yükseltme zamanı geldiğinde sizi unutabilirler. 

Önceki müşterileriniz pazarlama huninizi doldurmak için tekrar eden bir iş kaynağı olabilir.